FORRETNINGSNØRDER OG SOFTWARESNEDKERE

FORRETNINGSNØRDER OG SOFTWARESNEDKERE

Elite IT

Vi er forretningsnørder og softwaresnedkere med en
stærk passion for forretningsprocesser og Business Central

App til rapportering af producentansvar for emballage

Bliv klar til Emballageforordningen

Den 1. oktober 2025 træder producentansvaret for emballage i kraft i Danmark. Som fabrikant, importør eller distributør har du en række forpligtelser.
Allerede i 2024 (senest 31. august) skal du som fabrikant, importør/distributør eller udenlandsk fjernsælger registreres i DPA-registeret og oplyse om den emballage, du forventer at sende på det danske marked i hele 2024.

Emballageforordningen bliver således en integreret del af virksomheders ESG-tiltag og rapportering. Til dette formål har vi udviklet vores egen app, der er fuld integreret i Business Central. Packaging Waste Reporting App.

Læs mere om Emballageforordningen her

Læs mere om ESG i Elite IT her

Packaging Waste Reporting App

Vi har i Elite IT udviklet vores egen app til rapportering af emballageaffald i Business Central. Dette modul gør det muligt at registrere emballageaffald på varer med henblik på at opsummere og rapportere totaler til myndighederne. Modulet kan også bruges til rapportering af WEEE, batterier og tekstiler.

Drop besværligt papirarbejde – og få styr på affaldet på en smartere måde. Følg med, få overblik og gør det nemt at forbedre din håndtering af affald og emballage. Join us in creating a greener future.

Opsætning

For at komme i gang skal du foretage en grundlæggende opsætning.
Materialerne på varer kan opsættes pr. måleenhed og med op til 3 detaljeringsniveauer (type, gruppe og kategori).

Ved at bruge alle 3 detaljeringsniveauer kan du gøre følgende:

  1. Type – Bruges til at angive typen af materiale (blister, ærme, kasse, palle osv.).
  2. Gruppe – Bruges til at gruppere materialerne (LDPE, HDPE, pap, papir, træ osv.).
  3. Kategori – Bruges til at angive gebyrkategorisering (A, B og C).


Sådan tilføjer du opsætning:

  1. Gå til Affaldstyper (Waste Types) og tilføj det, du har brug for. Affaldstype er obligatorisk.
    Dette bruges til at angive typen af materiale (blister, ærme, kasse, palle osv.).
    Dette niveau er obligatorisk og det vigtigste, så overvej nøje, hvilke koder du bruger.

  2. Gå til Affaldsgrupper (Waste Group) og tilføj det, du har brug for.
    Dette bruges til at specificere materialetyper, så det er lettere for dig at kende gebyrkategorien.
    Du kan bruge funktionen ‘Foreslå data’ for at komme i gang (LDPE, HDPE, pap, papir, træ osv.)

  3. Gå til Affaldskategorier (Waste Category) og tilføj det, du har brug for.
    Dette bruges til gebyrkategorisering (A, B og C).
    Du kan bruge funktionen Foreslå data for at komme i gang.


I Emballageaffaldsopsætning (Packaging Waste Setup) kan du markere, hvad der skal være obligatorisk.
Hvis du f.eks. ikke ønsker at bruge ‘Affaldsgruppe’, kan du angive, at dette ikke skal være obligatorisk.

Her er et eksempel på opsætning på en vare for at illustrere, hvordan det kan se ud.
Hvis du bruger det på denne måde, bliver det nemmere for dig at forstå og justere nogle måneder senere.

Du kan også tilføje materialer for andre måleenheder såsom INNER og OUTER (colli) for eksempelvis at angive den KASSE, der bruges til INNER-colli, som f.eks. indeholder 6 stk.

Ved beregning af materialeforbruget vil systemet også tage dette materiale med i betragtning.

Skabeloner/templates


For at gøre det nemmere at indtaste emballagematerialer for hver vare, kan du overveje at oprette nogle Emballageskabeloner.

Tanken er, at hvis du har flere varer, der minder meget om hinanden, kan du oprette en specifik skabelon til disse varer – eventuelt inklusive vægt.

Du kunne for eksempel have en skabelon som KASSE+SLEEVE, hvis du har flere varer, der bruger denne kombination.

Affaldsmaterialer på varer

Nu er du klar til at indtaste emballagematerialer for hver enkelt vare.
Gå til Varekortet, vælg Vare og derefter Emballage.

Husk at overveje at bruge funktionen “Kopiér fra skabelon / Copy from Template” for at gøre indtastningen nemmere.

Indtast følgende oplysninger:

  1. Varenr. – Obligatorisk
  2. Måleenhed – Obligatorisk
  3. Affaldstype – Obligatorisk
  4. Affaldsgruppe – Valgfri
  5. Affaldskategori – Valgfri
  6. Vægt – Obligatorisk
  7. Genanvendelsesprocent – Valgfri
  8. Private Label – Valgfri
  9. Forbruger – Valgfri
  10. Eksternt ansvar – Valgfri
  11. Startdato – Valgfri
  12. Slutdato – Valgfri

Start- og slutdato er kun relevante, hvis materialerne ændres i løbet af året.
Du kan da bruge datoerne til at angive, hvilken emballage der er brugt i første periode, og hvilken der er brugt i anden periode.
I sådan et tilfælde skal datoerne sættes i forhold til, hvornår du har afsendt de sidste varer med de gamle materialer.

Beregning af det samlede materialeforbrug

Når du skal rapportere til myndighederne, går du til  Packaging Waste Journals  og opretter en ny journal til det specifikke rapporteringsformål.

Herefter bruger du funktionen Hent data (Get data) til f.eks. at hente salgsdata for det seneste kvartal.

Du kan vælge at hente salgsdata eller budgetdata:

Salgsdata bruges ved faktiske rapporteringer. Budgetdata er især relevante, hvis du skal foretage en estimeret rapportering for hele året, før året er afsluttet.

Du har også mulighed for at filtrere på land – hvis du kun skal rapportere for et specifikt marked. Eller på kunde – hvilket kan være relevant, f.eks. i tilfælde af private label-aftaler.

Packaging Waste Reporting App GetData

Og resultatet vil se nogenlunde sådan ud:

Packaging Waste Reporting App GetData Result

Hvis du bruger flere måleenheder – f.eks. inner og outer colli – og tilføjer ekstra materialer for disse, så vil systemet beregne materialeforbruget ud fra den samlede mængde, uanset hvilken måleenhed salget er sket i.

Du kan køre funktionen flere gange, men du vil få en advarsel, når du gør det.

Start- og slutdato for journalen bliver gemt. Hvis du kører funktionen igen med en anden datoperiode, vil du få en advarsel, så du ikke ved en fejl opdaterer data forkert.

På journalen kan du angive, hvornår journalen er blevet indberettet til myndighederne.

Du kan eksportere journalen til Excel, så du kan tilpasse og indsende rapporten efter myndighedernes krav.

Vil du vide mere om vores Packaging Waste Reporting App så kontakt os på 8816 8810 eller på info@eliteit.dk